Jak dbać o trawnik – cz. 2: Nawożenie trawnika
Jak dbać o trawnik – cz. 2: Nawożenie trawnika
>> Przeczytaj też pierwszą część – Jak dbać o trawnik – cz. 1: Koszenie trawnika
Trawa rośnie ciągle, co oznacza, że potrzebuje diety złożonej z azotu, fosforu, potasu oraz innych składników odżywczych.
Pomimo tego, że wiele z tych składników naturalnie znajduje się w glebie, nie są one dostępne w wystarczających ilościach, aby zaspokoić potrzeby rosnącej trawy. Z tego powodu niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego do potrzeb gleby i klimatu programu nawożenia.
Pierwszym symptomem niedożywienia trawy jest jej blady kolor. Z czasem trawa zaczyna ustępować miejsca chwastom; brak jej siły na walkę ze szkodnikami i chorobami.
Jak często nawozić trawnik?
W naszym klimacie przyjmuje się zasadę, że trawnik z rolki powinien być nawożony od trzech do pięciu razy w roku.
Rekomendacje nawożeniowe opierają się na zapotrzebowaniu na azot, gdyż jest to składnik najgorzej dostarczany przez glebę.
Testy gleby umożliwiają precyzyjne określenie jakich innych składników brakuje, jednakże według większości ekspertów, nawozy z azotem (N), fosforem (P) oraz potasem (K)- w proporcji 3-1-2 lub 4-1-4 mogą być użyte na każdym trawniku.
Na opakowaniach nawozów te proporcje są przedstawione jako 12-4-8, 15-5-10, 21-7-14, 16-4-8 czy 20-5-10.
Kiedy nawozić trawnik?
Fachowcy twierdzą również, że najlepszym czasem nawożenia trawy z rolki jest okres jej aktywnego wzrostu, a potem co 6-8 tygodni w zależności od stanu murawy i pogody. W polskim klimacie, najlepiej jest nawozić trawę wiosną , późnym latem i późną jesienią. Nie należy nawozić trawników gdy jest bardzo gorąco.
A B C
Rysunek A: trawa bez nawozu; słabe ukorzenienie, duże zachwaszczenie
Rysunek B: efekt 1-2 krotnego nawożenia, lepsze korzenie, gęstsza murawa
Rysunek C: po regularnym stosowaniu nawozu wolnorozpuszczalnego; głębokie, silne korzenie, bardzo gęsta murawa o intensywnym kolorze.
Jak dobrać nawóz do trawnika?
Wolnorozpuszczalne (czasem nazywane „otoczkowanymi”) nawozy są lepsze i bezpieczniejsze dla roślin. Cząsteczki nawozu są podobnego rozmiaru i są łatwe do rozrzucenia. A co bardzo istotne, w przeciwieństwie do szybkorozpuszczalnych nawozów pozwalają one na równomierne, długotrwałe odżywianie trawy i nie powodują gwałtownego „wybuchu” wzrostu.
A B
Rysunek A: Szybkorozpuszczalny nawóz szybko penetruje glebę i prowadzi do gwałtownego wzrostu trawy z rolki, po czym następuje zwolnienie i coraz uboższe odżywianie.
Rysunek B: Nawozy wolnorozpuszczalne jak sama nazwa wskazuje rozpuszczają się w glebie wolno, zapewniając systematyczne, długoterminowe odżywianie i równomierny wzrost.