Dlaczego trawa żółknie?

Zastanawiasz się, dlaczego trwa żółknie, nie wiesz, co zrobić, by zlikwidować żółte plamy na trawniku i jak ten proces zatrzymać? Poznaj najczęstsze przyczyny żółknięcia trawy i sprawdź, jak zadbać o prawidłową jej pielęgnację. Jeśli bowiem męczą Cię suche placki na trawniku i chcesz, by trawa znów przypominała perski dywan, musisz poznać najczęstsze przyczyny obumierania trawy.

 

Słabe nawodnienie trawnika

Być może przyczyną tego, że nasz trawnik żółknie jest po prostu słabe nawodnienie. Brak dostatecznej ilości wody może mieć wpływ na jakość naszego trawnika. Trawę trzeba obficie podlewać i to najlepiej wczesnym rankiem. Unikaj podlewania trawnika wieczorem, zwłaszcza w letnie miesiące, gdyż może to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Okazuje się, że wieczorne obfite podlewanie to właśnie jedna z przyczyn chorób grzybowych, które omówimy w dalszej części artykułu.

Aby uniknąć żółtych placków, podlewajmy trawnik obficie, tak by woda swobodnie dotarła na głębokość nawet 10 centymetrów. Jeśli chodzi o prawidłowe nawadnianie, przyjmuje się, że zapotrzebowanie naszego trawnika na wodę w ciągu doby wynosi około pół metra sześciennego na każde 100 mkw. powierzchni.

 

Choroby grzybowe traw

Wysoka wilgotność, a także utrudniony obieg powietrza wpływają na choroby traw, co jest widoczne w postaci żółtych plam. Proces ten jest zauważalny zwłaszcza po zimie lub podczas letnich deszczowych dni. Receptą na choroby grzybowe jest odpowiednia pielęgnacja trawnika.

Zalecamy wówczas właściwe zabiegi pielęgnacyjne, w tym wertykulację, a także aerację trawnika (co poprawia cyrkulację powietrza). Do najczęściej spotykanych chorób traw możemy zaliczyć m.in. antraknozę traw, zgorzel podstawy źdźbła oraz rizoktoniozę.

 

Szkodniki i zwierzęta domowe

https://www.high-endrolex.com/2
Kolejną przyczyną tego, że Twój trawnik żółknie są szkodniki żerujące w glebie, w ten sposób uszkadzając korzenie traw. Najczęściej są to pędraki – larwy chrząszcza. Żyją one na głębokości ok. 10-20 cm, więc jeśli chcesz zweryfikować, czy powodem żółtych plan na trawniku są szkodniki, wyrwij lub wykop niewielki fragment trawnika. Jeśli trawa bez problemu się oderwie od podłoża lub zobaczysz uszkodzone przez szkodniki korzenie traw, przyczynę już poznałeś.

 

Zbyt niskie koszenie trawy

Okazuje się, że także zbyt niskie koszenie może negatywnie wpłynąć na kondycję naszego trawnika i wywołać żółtą plamistość. To choroba, którą można rozpoznać po charakterystycznych słomkowych plamach na trawie wyglądających tak, jakby jej powierzchnia została spalona.

Zbyt niskie koszenie trawy czasem powoduje także zgorzel podstawy źdźbła – chorobę, która objawia się tym, że na trawie z siewu (ale także trawie z rolki) pojawiają się okrągłe plamy obumarłej trawy. Początkowo są to niewielkie place, ale z czasem mogą mieć nawet metr średnicy.

Przyjmuje się, żeby przycinać trawę na 1/3 wysokości źdźbeł. Ale wiele zależy tu tak naprawdę od gatunku trawy, do którego możemy dopasować odpowiednią wysokość koszenia.

 

Niewłaściwe nawożenie trawnika

Jeśli na naszych trawnikach pojawiają się suche źdźbła oraz niepokojące żółte plamy, powodem może być nieprawidłowe nawożenie. Jeśli chcemy mieć faktycznie zadbany trawnik, musimy pamiętać o kilku zasadach. Staraj się nawozić trawnik dwa razy w ciągu roku, wiosną oraz latem, z zastrzeżeniem, by nie robić tego później niż w pierwszej połowie sierpnia. Należy też unikać nawożenia, gdy dni są bardzo upalne. Warto planować tego typu czynności przed zapowiadanymi opadami deszczu.

Przed nawożeniem musisz trawę skosić. Pamiętaj też, by stosować wyłącznie nawozy do trawy odpowiedniej jakości, bogate w wapń, azot, potas, fosfor i magnez. Prawidłowe nawożenie trawnika to podstawa. Warto jednak zwrócić uwagę, by zaaplikować odpowiednią dawkę nawozu, równomiernie go rozłożyć. Przenawożenie lub dodanie zbyt małej ilości składników odżywczych wpłynie negatywnie na jakość naszego trawnika. W przypadku przenawożenia trzeba koniecznie podlać murawę i to bardzo obficie (10 litrów na 1 metr kwadratowy to wartość optymalna) pamiętając, by nie robić tego w południe, tylko najlepiej wczesnym rankiem.

 

Dlaczego trwa żółknie? Inne przyczyny

Żółte plamy na trawniku mogą też powodować nasze czworonogi załatwiające się w ogrodzie. A wszystko przez azot znajdujący się w moczu zwierzęcia, który – w przypadku gdy nasz pupil lubi się załatwiać w tym samym miejscu – może powodować wypalanie się darni.

Trawa żółknie także z powodu filcu, czyli zbitej warstwy obumarłej trawy, która z każdym rokiem się powiększa i nie przepuszcza wody, nawozów ani powietrza. Jeśli mamy zbyt kwaśną lub za bardzo wilgotną glebę, i jeszcze w dodatku zbyt nisko kosimy nasz trawnik, może pojawić się mech. W pozbyciu się szpecącego chwastu pomoże odpowiednie napowietrzanie trawnika, zastosowanie odpowiedniego nawozu bogatego w wapń czy specjalnego preparatu, jakim jest nawóz z siedmiowodnym siarczanem żelaza.

Ubita gleba oraz wydeptana darń to kolejne wyzwanie, z jakim często przychodzi nam się zmierzyć. Nadmierna eksploatacja trawnika też może być problemem powodującym, że nasza trawa żółknie. Jeśli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta, rozważ zakup specjalnych gatunków traw odpornych na deptanie.

 

Przeczytaj także:
Jak przygotować trawnik na zimę? 
Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wertykulować trawnik?