Jak zagęścić trawnik?

Bujny, gęsty, zachwycający intensywną zielenią trawnik to marzenie każdego właściciela ogrodu czy działki. Niekiedy jednak – od razu po założeniu lub w konsekwencji upływającego czasu – na trawniku zaczynają pojawiając się przerzedzenia czy puste pola. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy, jak zagęścić trawnik, by przypominał piękny, zielony dywan.

 

Zagęszczenie trawnika – sprawdzone sposoby

Na wygląd i kondycję trawnika wpływ może mieć wiele różnych czynników. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na zagęszczenie trawy – a kluczową rolę odgrywać będzie właściwa pielęgnacja trawnika.

 

Napowietrzanie trawnika

Jeśli naszym problemem jest rzadki trawnik, jednym z podstawowych zabiegów, jakie warto przeprowadzić, jest aeracja. Gdy ziemia jest zbita, dopływ powietrza i wody do korzeni jest utrudniony, wskutek czego dochodzi do zahamowania wzrostu trawy. Aeracja polega na wykonaniu niewielkich otworów w podłożu na głębokość około 8 cm. W tym celu można wykorzystać aerator mechaniczny lub specjalne buty z kolcami. Aerację zaleca się przeprowadzać po zakończeniu sezonu zimowego.

 

Nawożenie trawnika

Jeśli trawa rzadko rośnie, należy też pamiętać o jej regularnym nawożeniu. Rekomenduje się, by nawozy do trawy stosować co najmniej trzy razy w roku, jednak nie o każdej porze powinny być to te same preparaty. Wiosną polecane są przede wszystkim środki z azotem, pobudzające wzrost trawy i jej regenerację po zimowej wegetacji. Latem można śmiało sięgać po nawozy uniwersalne, natomiast jesienią powinniśmy skupiać się na zwiększeniu odporności roślin na mróz. Przed nadejściem zimy najlepiej sprawdzają się preparaty bogate w potas i fosfor, które wzmocnią rośliny i ograniczą ich podatność na uszkodzenia pod wpływem niskich temperatur.

 

Renowacja trawnika po zimie

Chcąc w pełni odpowiedzieć na pytanie, jak zagęścić trawę, należy także wspomnieć o odpowiedniej renowacji trawnika po zimie. Wczesną wiosną z reguły nie prezentuje się on zbyt atrakcyjnie, ale gruntowne porządki z pewnością pomogą poprawić jego stan. W tym celu należy przede wszystkim pozbyć się z jego powierzchni uschniętych i uszkodzonych źdźbeł, liści, gałązek i innych zanieczyszczeń. Po zimie często zaleca się również przeprowadzenie wertykulacji, która polega na usunięciu filcu, mchu i chwastów poprzez dwukrotne pionowe przecięcie darni. Oczyszczenie podłoża pozwoli na wzrost nowych roślin, sprzyjając zagęszczaniu trawnika.

 

Usuwanie chwastów i mchu

Mech i chwasty, pojawiające się na pustych fragmentach trawnika, skutecznie hamują wzrost trawy. By zagęścić trawnik, należy więc pamiętać o ich systematycznym usuwaniu – najlepiej mechanicznie, zanim zakwitną i wydadzą nasiona. W trudniejszych przypadkach niekiedy stosuje się herbicydy, ale trzeba mieć na uwadze, że nie są one korzystne dla środowiska.

 

Odpowiednie podlewanie trawnika

Nieodłącznym elementem pielęgnacji trawnika jest też jego nawadnianie, ponieważ niedobór wody może przyczynić się do zasychania i obumierania źdźbeł trawy. Sporo szkód możemy jednak spowodować także podlewając trawnik o niewłaściwej porze – konsekwencją takiego działania mogą być poparzenia słoneczne czy choroby o podłożu grzybiczym, które z kolei powodują przerzedzanie trawy. By temu zapobiec, trawnik należy podlewać od 2 do 4 razy w tygodniu, rozproszonym strumieniem, by woda przedostała się przez darń na głębokość około 15 cm. Co ważne, trawę należy podlewać albo wczesnym rankiem, albo po południu.

 

Regularne koszenie trawnika

Zastanawiając się, jak zagęścić trawę w ogrodzie, trzeba również pamiętać o jej regularnym koszeniu. Wbrew pozorom bowiem systematyczne skracanie trawnika wzmacnia rośliny, pobudza ich wzrost oraz sprzyja zagęszczaniu trawy. Częstotliwość koszenia należy dopasować do aktualnie panujących warunków – standardowo wykonuje się je raz w tygodniu. Trawę powinno się skracać do wysokości 3-5 cm, choć w przypadku trawników rekreacyjnych zwykle jest to 4-6 cm. Wyjątek stanowią suche i upalne dni, kiedy zaleca się rezygnację z koszenia.

 

Dosiewanie trawy

Szukając odpowiedzi na pytanie, czym zagęścić trawnik, warto raz na jakiś czas przeprowadzić dosiewkę trawy. Dzięki nowym nasionom można skutecznie uzupełnić istniejące ubytki czy zagęścić przerzedzone fragmenty trawnika. Dosiewanie trawy najlepiej zaplanować wiosną i poprzedzić je dokładnym oczyszczeniem powierzchni, wertykulacją oraz aeracją. Dosiewka wymaga od nas jednak pewnej cierpliwości – zagęszczanie trawy w ten sposób zazwyczaj daje efekt po upływie od 8 do 12 tygodni.

 

Szybki sposób na zagęszczanie trawnika

Choć zabiegi pielęgnacyjne często przynoszą bardzo dobre rezultaty, trawa nie zawsze prezentuje się tak, jak tego oczekiwaliśmy. W takiej sytuacji ciekawą propozycją może być trawa z rolki – idealne rozwiązanie zarówno dla niecierpliwych, jak i tych, u których zawiodły tradycyjne metody. Trawa z rolki jest dostarczana w dojrzałej postaci, tym samym pozwalając na realizację marzeń o gęstym, bujnym trawniku, przypominającym zielony dywan, w zaledwie jeden dzień.

Przeczytaj także:

Jak przygotować trawnik na zimę? 
Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wertykulować trawnik?