Sensacja z ostatniej chwili: TRAWNIKI KWITNĄ!!!!

Gatunki traw używane w naszym klimacie do wysiewu trawników czy do produkcji trawy z rolki to trawy tzw. „chłodno sezonowe”, których największa aktywność przypada na chłodniejsze pory roku, wiosnę i jesień. Należą do nich m.in., wiechliny łąkowe, kostrzewy czerwone i trzcinowe oraz życice trwałe (tzw. „rajgrasy”).

Trawnik z rolki oferowany w Grassland Farms jest zbudowany z mieszanki nasion kilku odmian wiechliny łąkowej. Od połowy maja do końca czerwca trawa ta przechodzi okres kwitnienia czy inaczej, kłoszenia się. Wiechlina łąkowa kłosi się wcześniej niż inne gatunki traw wytwarzając  kwiatostany w formie niskiej wiechy o kształcie pramidalnym i odcieniu fioletowo niebieskawym.

Kwitnienie traw jest procesem całkowicie normalnym i naturalnym, zarówno na trawnikach koszonych, jak i pozbawionych pielęgnacji. Zazwyczaj jednak, na trawnikach koszonych kwiatostany wytwarzają się  niżej niż na tych niekoszonych, a szczególnie nisko na wiechlinie łąkowej, która generalnie, z natury jest trawą dość nisko rosnącą.

Zdarza się czasem, że poprzez regularne koszenie wytwarzająca się główka kwiatostanu zostanie ścięta zanim stanie się widoczna i odnosimy wrażenie, że proces kwitnięcia nie zaszedł. Jednak  późną wiosną czy wczesnym latem trawnik wydaje się mniej atrakcyjny, jakby przesuszony i żółtawy. Dzieje się tak gdyż zamierające łodyżki kłosków, które nawet jeśli nie były widoczne, to musiały się wykształcić, zasychają  ujmując świetności naszemu  trawnikowi.

Opisany wyżej etap cyklu wzrostu traw, pomimo że całkowicie normalny, bywa często źle odbierany przez perfekcyjnych właścicieli ogródków, których oczekiwania wobec trawnika z rolki czasem wybiegają poza realia natury. Cokolwiek dobrego by nie powiedzieć, całkiem zasłużenie zresztą o trawniku z rolki, to jest to przede wszystkim wielki zbiór żywych organizmów, które mają prawo i potrzebę rosnąć, kwitnąć, przekwitać i zamierać, a przy okazji czasem wyglądać  trochę gorzej,  tak jak my i cała reszta żywego świata.

Zatem bądźmy ludźmi i kochajmy trawniki realnie i wyrozumiale……to nasi zieloni bracia♥.