Trawnik w stylu „moro”

… czyli poznajmy WIECHLINĘ JEDNOROCZNĄ ( Poa annua)

 Wiosna to ulubiona pora roku większości z nas. Wszystko budzi się do życia, krzewy zakwitają, przybywa kolorów, trawniki się zielenią, a niektóre nabywają wręcz mozaikowych wybarwień. Większość pasjonatów trawy nie cieszy się jednak gdy trawnik traci swoją jednorodnie szmaragdową powierzchnię. Cóż zatem psuje tę zieloną harmonię?

Najczęstszą przyczyną tworzenia się jaśniejszych wykwitów stanowią wsiewki wiechliny jednorocznej. Na ciemnozielonym, równym trawniku jej jasnozielone kępki są mocno widoczne i drażnią wymagających właścicieli ogródków. Niestety, Poa annua, bo tak brzmi łacińska nazwa tej trawy-chwastu, to super trudny przeciwnik do zwalczenia i prewencji. Jego wszędobylskość, wiatronośne rozprzestrzenianie się oraz ekspansywność stanowią o bliskiej zeru możliwości ustrzeżenia się. Dokładniejszy opis poniżej.

 

Opis

Wiechlina roczna to niska trawa kępkowa, dorastająca do wysokości ok. 10-30 cm. Zwykle jest gatunkiem rocznym, ale w sprzyjających warunkach może zimować i stać się rośliną dwuletnią, a nawet wieloletnią. Wiechlina roczna mimo swoich niewielkich rozmiarów, tworzy bardzo gęsty, wiązkowy, szeroki, choć niezbyt głęboki system korzeniowy oraz rozwija bardzo liczne, cienkie, wąskie, gładkie, płaskie, intensywnie zielone, pozbawione uszek liście o lekko pofałdowanych brzegach i dwóch wyraźnych bruzdach, biegnących przez środek blaszki liściowej (pierwszy liść jest natomiast delikatny, cienki, gładki, płaski i krótki z wyraźnie zarysowanym nerwem głównym)..

Wiechlina roczna kwitnie niemal przez cały rok, tworząc luźne, jednostronne, wiechowate kwiatostany złożone z cienkich gałązek, zakończonych małymi, zielonymi lub lekko fioletowymi kłoskami oraz nielicznymi, drobnymi kwiatami, okrytymi owłosionymi plewkami. Dojrzewające nasiona (ziarniaki) są brunatne, trójkanciaste i okryte plewkami pozbawionymi ości. Jedna roślina może ich wytworzyć od 100 do 1000. Nasiona roznoszone są głównie przez wiatr i mają zdolność kiełkowania natychmiast po wypadnięciu z kłosków, dlatego w jednym roku wiechlina roczna może dać nawet kilka pokoleń (najwięcej młodych roślin pojawia się jednak późną wiosną V-VI). Dzięki tak sprawnemu mechanizmowi rozmnażania, wiechlina roczna rozrasta się bardzo szybko i w krótkim czasie zadarnia sporą powierzchnię. Jeśli roślin jest dużo, mogą tworzyć poduchowate kępy.

 

Profilaktyka

Inwazyjność wiechliny rocznej jest bardzo wysoka, dlatego roślina pozostawiona bez kontroli może mocno zdominować trawnik czy inny teren zielony lub uprawny. Walka z tą niepożadaną trawą jest dość trudna i żmudna, gdyż jeśli nawet usuniemy ją z trawnika czy uprawy, w niedługim czasie może ponownie pojawić się na tym samym stanowisku, ponieważ jej nasiona zostaną przyniesione z wiatrem z pobliskiej okolicy. Jeśli inwazja chwastów nie jest duża, a obszar trawnika jest stosunkowo niewielki, wiechlinę możemy usuwać ręcznie lub mechanicznie, starając się robić to na tyle często, aby nie dopuścić do zakwitnięcia traw i rozsiania się nasion. Przy okazji należy też oczyścić z chwastów pobocza, ścieżki i rowy otaczające zagony uprawne, dzięki czemu możliwość ponownego rozsiewania się wiechliny będzie ograniczona.