Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wertykulować trawnik?

Wertykulacja trawnika powinna być nieodłącznym elementem pielęgnacji ogrodu. Wertykulacja pozwala na pobudzenie murawy do wzrostu, zwłaszcza po miesiącach zimowej wegetacji. Na czym jednak polega wertykulacja trawnika, kiedy ją wykonać i jakich narzędzi do tego użyć? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!

 

Co to jest wertykulacja trawnika?

Wertykulacja trawnika, inaczej nazywana skaryfikacją, to zabieg pielęgnacyjny, który polega na pionowym nacinaniu darni. Co daje wertykulacja trawnika? Zabieg ten pozwala na zapewnienie glebie lepszego dostępu do wody, powietrza oraz światła słonecznego. Ponadto nacięcie korzeni trawy pobudza jej nowe pędy do wzrostu. Dzięki temu już kilka tygodni po zabiegu trawnik staje się gęstszy, bardziej zadbany i wspaniale się prezentuje.

Prawidłowa wertykulacja trawnika umożliwia również usunięcie splątanych i obumarłych części roślin czy mchu oraz resztek liści i patyków – tworzą one na powierzchni murawy gęsty filc, który osłabia przepływ wody i powietrza. W efekcie po opadach deszczu woda słabo wsiąka w powierzchnię i długo zalega na trawniku. W dłuższej perspektywie może to także prowadzić do rozwoju chorób o podłożu grzybiczym i zniszczenia sporych połaci trawnika.

 

Kiedy wertykulować trawnik?

By wertykulacja trawy przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna być wykonywana na gęstej i wyrośniętej murawie, która ma co najmniej dwa sezony. Jeśli zbyt wcześnie przeprowadzimy zabieg, możemy zniszczyć delikatne pędy trawy. Jednak zdaniem niektórych ogrodników prawidłowa pielęgnacja trawnika powinna zakładać wykonywanie wertykulacji co roku. Można także spotkać się z opiniami, że zabieg powinien być przeprowadzany nawet częściej – wertykulacja trawnika może być konieczna, gdy po deszczu zauważymy, że przez nadmiar filcu darń jest bardzo zbita i przestaje chłonąć wodę.

A kiedy wertykulacja trawnika przynosi najlepsze efekty? Teoretycznie zabieg można wykonywać przez cały rok, niemniej istnieją dwa szczególnie rekomendowane terminy. Jednym z nich jest późna wiosna – najlepiej kwiecień. Wertykulacja trawnika po zimie powinna zostać przeprowadzona wtedy, gdy wzrastająca po zimowej wegetacja trawa zostanie po raz pierwszy w sezonie nisko skoszona. Wykonana zbyt wcześnie może przyczynić się do upośledzenia wzrostu nowych pędów trawy.

Inną opcją jest wertykulacja trawnika jesienią – w takiej sytuacji na zabieg warto zdecydować się w okolicach września. Wertykulacja o tej porze roku pomoże usunąć z powierzchni murawy powstały latem mech oraz martwe resztki roślin, które mogą utrudniać przedostawanie się tlenu, wody i światła do gleby.

 

Czym wertykulować trawnik?

Trawnik można wertykulować na dwa podstawowe sposoby: ręcznie lub wykorzystując specjalne maszyny do pielęgnacji trawy. W pierwszym przypadku potrzebne nam będą grabie do wertykulacji wyposażone w noże i opcjonalnie w kółka boczne. Wertykulacja trawnika ręczna sprawdzi się jednak tylko przy murawach o stosunkowo niewielkiej powierzchni – zabieg przeprowadzany w ten sposób wymaga użycia siły, przez co jest męczący. Do pielęgnacji większych trawników warto wyposażyć się w wertykulator, dzięki któremu zabieg wykonamy zdecydowanie szybciej, sprawniej i mniejszym nakładem energii.

Wertykulator trawnika jest dostępny w wersji elektrycznej lub spalinowej. Pierwszy model cechuje się cichą pracą, nie generuje szkodliwych dla środowiska spalin, ale wymaga podpięcia do sieci elektrycznej. Z kolei spalinowy wertykulator do trawnika emituje większy hałas i nie jest rozwiązaniem ekologicznym, ale ma tę zaletę, że nie jest ograniczony zasięgiem kabla. Wiele modeli wertykulatorów jest dodatkowo wyposażona w funkcję regulacji głębokości nacięć darni.

Osoby, które nie posiadają wertykulatora, nie muszą od razu decydować się na jego zakup. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść wypożyczalnia sprzętu ogrodniczego, która zapewni dam dostęp do maszyn i narzędzi niezbędnych do zakładania i pielęgnacji trawnika wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy.

 
https://www.high-endrolex.com/1

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, czym różni się wertykulacja i aeracja trawnika. Podstawową różnicą jest to, że wertykulacja polega na nacinaniu darni, natomiast aeracja – na jej nakłuwaniu. Wertykulacja pozwala na usunięcie zalegającego na murawie filcu i jej odświeżenie, a celem aeracji jest odżywienie i napowietrzenie systemu korzeniowego. Kiedy robić aerację trawnika? Po wykonaniu wertykulacji – dzięki temu nakłucia darni nie będą zatrzymywać się na ubitej warstwie filcu, a części roślin nie będą wciskane do ziemi.

 

Pielęgnacja trawnika po wertykulacji

Po wertykulacji trawnik powinien zostać dokładnie oczyszczony z resztek roślin – pomocne w tym będą zwykłe grabie. Następny krok to dosiew trawy po wertykulacji, który można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy wariant polega na rozsypaniu warstwy żyznej ziemi, a na niej nasion trawy. Przy drugiej opcji najpierw należy najpierw wysypać nasiona i pokryć je warstwą ziemi.

Warto przy tym pamiętać, że trawnik po wertykulacji przez pewien czas może prezentować się gorzej niż przed jej wykonaniem. Nie należy się tym jednak przejmować – trawa po wertykulacji potrzebuje czasu na regenerację, by już po kilku tygodniach zachwycać pięknym, zadbanym wyglądem.