Turkuć podjadek – jak się go pozbyć z ogrodu? Ratujemy trawnik!

Spędzasz mnóstwo czasu, troszcząc się o swój piękny trawnik. Podlewasz go, czujnie obserwujesz, kosisz i nawozisz… Tymczasem po pewnym czasie staje się on żółty, wystrzępiony i rzadki! To niestety nie zły sen – to prawdziwe zagrożenie: turkuć podjadek, najgorsza obawa ogrodnika! Dowiedz się, kim jest Twój wróg. Poznaj turkucia podjadka i zdobądź wiedzę, jak wypędzić szkodnika z ogrodu, by uratować trawnik!

https://www.traditionrolex.com/10

 

 

Turkuć podjadek w ogrodzie – jak rozpoznać szkodnika?

Turkuć podjadek to owad należący do rodziny turkuciowatych (Gryllotalpidae). Charakteryzuje się on mocną, krępą budową ciała o barwie brunatnej i imponującej długości od 35 do nawet 60 mm. To kawał zwierza! Przedtułów turkucia podjadka jest silnie wykształcony, a nogi pierwszej pary mają łopatowate, grzebne kształty. Skrzydła pierwszej pary są skórzaste i mniejsze niż skrzydła drugiej pary, które są pergaminiaste i siateczkowato użyłkowane.

Turkuć podjadek to owad, który przeważnie przebywa pod ziemią, gdzie poszukuje pożywienia. Jest to gatunek polifagiczny, czyli zjada różne rodzaje pokarmu. Jego ulubionymi przysmakami są małe owady, takie jak pędraki oraz korzenie. W nocy natomiast żeruje na powierzchni, niszcząc często nadziemne części roślin.

Turkuć podjadek jest w stanie wydawać dźwięki o częstotliwościach od 5 do 30 kHz, co jest dla człowieka niezauważalne. Te dźwięki służą do komunikacji między sobą. Owad ten posiada bardzo silne szczęki, co pozwala mu na drążenie skomplikowanych korytarzy w ziemi (mogą mieć one nawet 30 metrów!), a także przegryzanie korzeni roślin. Turkucie podjadki, podobnie jak wiele innych owadów, są w stanie przetrwać w stanie hibernacji przez wiele miesięcy.

W niektórych krajach, np. w Chinach, turkucie podjadki są hodowane i spożywane jako źródło białka. Są one również używane w medycynie tradycyjnej jako składnik niektórych leków.

 

Pędraki turkuć podjadek. Larwa, czyli jak wyglądają młode turkucie?

Larwy turkucia podjadka są podobne do postaci dorosłych, lecz na początku nie posiadają skrzydeł. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki zimują w glebie. Samice składają jaja gniazdowo w glebie na głębokości 10-20 cm w okresie od czerwca do lipca. Płodność samicy wynosi od 150 do 500 jaj. Po okresie rozwoju embrionalnego trwającym 7-21 dni, larwy stopniowo rosną przez cały sezon wegetacyjny. W ciągu roku rozwija się jedno pokolenie turkucia podjadka.

 

Turkuć podjadek na trawniku – co robić, gdy już się pojawi?

Turkuć podjadek może powodować szkody w uprawach rolniczych, szczególnie w korzeniach, kłączach i bulwach roślin. Turkuć podjadek na trawniku (bez względu na to, czy jest wysiewany z ziaren, czy to trawa z rolki) bywa prawdziwym koszmarem. Największe zagrożenie dla roślinności stanowi podziemna budowa korytarzy drążonych przez larwy i dorosłe osobniki tego gatunku. Szkodnik ten występuje najczęściej na terenach wilgotnych, w inspektach i w szklarniach. Uwielbia ogrody, gdzie jest pod dostatkiem próchnicy.

Trawnik zniszczony przez turkucia podjadka może wyglądać na zdeformowany i postrzępiony. Rośliny trawy są przegryzane, a korzenie i kłącza są uszkodzone, co prowadzi do zwiększonej ilości suchych i żółtych plam na powierzchni trawnika. Często można zaobserwować również charakterystyczne dziury i wgłębienia w ziemi, spowodowane przez drążenie podziemnych korytarzy przez szkodnika.

Aby poradzić sobie z tym problemem, zaleca się stosowanie metod mechanicznych, o których piszemy poniżej.

 

Jak pozbyć się turkucia bez użycia chemii?

Wiesz już, jakiego spustoszenia może dokonać w ogrodzie turkuć podjadek. Jak się pozbyć tego dokuczliwego owada i uratować trawnik bez użycia chemii?

Warto poszukiwać gniazd szkodnika, które zwykle znajdują się pod lekko wzniesioną ziemią, a rośliny w ich pobliżu są w kiepskiej kondycji i usychają. Gdy odszukasz gniazdo, zniszcz je.

Gdy znajdziesz norkę turkucia podjadka, możesz wkopać nieopodal naczynie, wypełnione przynętą – gródkami końskiego nawozu. To zwabi szkodnika. Nie będzie mógł wydostać się z pułapki, którą opróżnisz, gdy zobaczysz, że misja się powiodła. Powtarzaj działanie do złapania ostatniego owada!

Jesienią wykop doły na ok. 50 cm. Wypełnij je obornikiem. Zimą albo wczesną wiosną wykop je i oczyść z turkuci, jakie zostały tam zwabione.

Niełatwa to sprawa, ten turkuć podjadek. Zwalczanie bywa trudne, ale zastosowanie odpowiednich metod pozwoli Ci zminimalizować szkody w uprawie. Jeżeli nie należysz do grona fanów mechanicznej likwidacji owadów, spróbuj chemii.

 

Skuteczne sposoby ochrony trawnika przed turkuciem

Jeżeli turkuć podjadek dalej daje Ci się we znaki, spróbuj nasączyć przynętę insektycydem i umieścić ją w norce albo rozrzucić preparat na powierzchni. Pomocny może się okazać Mesurol Alimax. Istnym hitem w pozbywaniu się turkucia podjadka jest zalanie kanału wodą z dwoma łyżkami płynu do mycia naczyń (może to być np. miętowy Ludwik). Wystarczy kilkadziesiąt sekund, a turkuć uciekać będzie z podziemi. Warto wtedy być przygotowanym. Miej ze sobą łopatki (najlepiej dwie, owad będzie się wił i może spadać z jednej) i pojemnik do złapania szkodnika. Przydadzą się też grube ogrodnicze rękawiczki. Ich założenie stanowić będzie ochronę przed pokaźnymi szczypcami turkucia podjadka.

Warto też pamiętać o zakopaniu w ziemi niewielkich ilości obornika końskiego przed zamarznięciem gleby. Turkuć podjadek lubi bowiem miejsca, w których wytwarza się ciepło, a obornik koński stanowi dla niego idealne schronienie na zimę. Poza tym możesz dookoła rozłożyć gałęzie olszy czarnej, ponieważ woń tej rośliny zdecydowanie odstrasza turkucie podjadki. Przyda się też nawadnianie wywarem z kory olchowej.

W celach prewencji ważne jest zapobieganie podmyciom i wykonywanie wertykulacji, aby usunąć martwy materiał i poprawić drenaż gleby. Pomogą w tym maszyny do pielęgnacji trawy.

Wiesz już, jakim zagrożeniem jest turkuć podjadek. Trawnik wokół Twojego domu zasługuje ja najlepszą pielęgnację i ochronę. Choć turkuć podjadek początkowo może wydawać się trudny do zwalczenia, nie ma co się poddawać. W końcu nadejdzie upragniony sukces! Dlatego nie zniechęcaj się pojawieniem uciążliwego szkodnika. Nawet podziurawiony trawnik może się szybko zregenerować, gdy pozbędziesz się tego niechcianego gościa.

Pamiętaj: najlepiej reagować szybko. Dlatego regularna pielęgnacja trawnika to podstawa.

Trzymamy za Ciebie kciuki w walce z turkuciem!

 

Przeczytaj także:

Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wertykulować trawnik?