Choć dziś mówi się o tym, że roślinna bioróżnorodność jest wskazana, to akurat chwasty w trawie będą stanowiły problem. Nie tylko problem estetyczny dla idealnie przystrzyżonej murawy, ale i energetyczny dla traw, którym chwasty zabierają niezbędne składniki odżywcze. Dlatego warto się pozbyć niepożądanych roślin. „Piele się, piele, a chwastu wciąż wiele” – jeżeli masz wrażenie, że te słowa są adekwatne dla Twojego ogrodu, poznaj nasze sposoby na likwidację chwastów.
Jednym ze sposobów na chwasty w trawie jest ich ręczne usuwanie.
Sprawdza się zwłaszcza w przypadku dojrzałych, mocnych roślin, z którymi opryski mogą sobie nie poradzić. Przydatne w mechanicznym usuwaniu mogą okazać się dedykowane narzędzia typu motyka czy specjalne wyrywacze do chwastów. Jednak chwasty na trawacho tyle utrudniają prace pielęgnacyjne, że są mocno wrośnięte w trawnik. Przez to usuwanie chwastów z trawnika jest utrudnione, ponieważ łatwo o niepożądane uszkodzenie samej trawy. Dlatego dobrze jest robić to całkowicie ręcznie, oczywiście w odpowiednich rękawicach ochronnych. Dzięki temu nie brudzą się ręce, a w dodatku rękawiczki chronią przed kłującymi chwastami.
Miej na uwadze, że jest to metoda dobra dla najmocniejszych okazów chwastów lub dla niewielkich powierzchni trawnika. Na większym obszarze ręczna metoda może okazać się naprawdę żmudna.
W takich przypadkach lepiej wspomóc się innymi środkami, jak chociażby opryski.
Usuwanie niepożądanych roślin warto dodatkowo wspomóc. W tym celu sprawdzi się oprysk na chwast w trawie. Jednak wydaje się to dość skomplikowane zadanie, ponieważ chwasty i trawy mogą różnić się wrażliwością na różne herbicydy. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiedni oprysk na chwasty w trawie, który skutecznie zwalcza roślinnych intruzów, jednocześnie minimalizując wpływ na trawnik.
Poniżej prezentujemy kilka przykładów, dostępnych na rynku pozwalających zdecydować, jaki środek na chwasty w trawie.
Przy podejmowaniu decyzji, jaki oprysk na chwasty w trawie, dobrze jest uwzględnić także rodzaj zachwaszczenia – zarówno pod względem ilościowym, jak i występowania poszczególnych gatunków nieproszonych roślin.
Regularne koszenie trawnika to jedna z podstawowych form jego pielęgnacji. Dzięki temu trawa lepiej rośnie, a przez to zarazem jest silniejsza, żeby wypierać chwasty w trawnikach, a jednocześnie usuwają się naziemne części chwastów. Jednak jeśli chcesz skutecznie pozbyć się chwastu w trawniku, musisz poznać prawidłowe zasady koszenia trawy:
Przy stosowaniu się do powyższych podstawowych wyznaczników odpowiedniego koszenia zielonego dywanu, chwast w trawniku powinien stopniowo zanikać. Okazuje się zatem, że odpowiedzią na pytanie co na chwasty w trawie jest zwyczajna skrupulatna pielęgnacja murawy – zdrowej i zadbanej trawie „konkurencja” niegroźna.
A zatem odpowiednia troska o trawnik może wspomóc walkę z chwastami. Dlatego jeżeli dodatkowo chcesz wspomóc rozrost swojej darni, warto zastosować nawozy do trawy. Zawarte w nich składniki, m.in. fosfor i azot wspomagają wzrost roślin oraz rozwój ich systemów korzeniowych. Należy stosować je z umiarem, ponieważ nadmiar nawozów może być szkodliwy. Nawozić należy zwłaszcza po okresie zimowym, kiedy trawa potrzebuje składników odżywczych do wiosennej odnowy, a także w połowie czerwca, gdy roślinie doskwierają upały.
Nie wolno także zapomnieć o właściwej ilości wody. Regularne nawadnianie jest niezbędne dla rozwoju każdej rośliny, w tym traw. Trzeba o nim pamiętać zwłaszcza w okresach podwyższonych temperatur oraz skąpych opadów atmosferycznych, czyli w miesiącach letnich.
Obecnie coraz więcej mówi się o trosce o środowisko naturalne. Osobom, dla których ten temat jest szczególnie bliski sercu, a jednocześnie zastanawiają się czym zwalczyć chwasty w trawie, polecamy wykorzystanie naturalnych metod.
Ekologiczne sposoby są nieinwazyjne i nie szkodzą glebie.
Obok ręcznego wyrywania chwastów czy pielęgnacji trawnika w formie nawadniania oraz koszenia, warto wprowadzić do swojego ogrodu inne sprawdzone metody.
Stosowanie naturalnych metod likwidacji chwastów ma swoje niepodważalne plusy. Dzięki temu można wprowadzić swoisty… recykling ekologiczny! Wyrwane chwasty, które nie zostały opryskane chemicznymi środkami, można wykorzystać na różne sposoby.
Jeżeli chcesz zlikwidować chwasty na swoim trawniku jedną z naturalnych metod, nie marnuj ich, a zamiast tego spożytkuj w kreatywny sposób, w duchu filozofii spod znaku eko i less waste. Wyjdzie to na dobre i Tobie, i Twojemu trawnikowi!
Wiele osób w związku z problemem zachwaszczonego trawnika szuka odpowiedzi w Internecie. Po kolejnym wyszukiwaniu haseł typu „chwasty w trawie jak usunąć”, wreszcie sięga po profesjonalną pomoc. Specjaliści od zakładania trawników, ale i ich kompleksowej pielęgnacji dysponują nie tylko syntetyczną wiedzą od A do Z, ale i zdobywanym przez lata doświadczeniem. Praktyka pielęgnacji trawnika (w naszym przypadku wypracowana wespół z niezawodnymi kanadyjskimi technologiami) pozwala zadbać o zdrowy wygląd i odchwaszczenie zielonych dywanów.
Czasem w pozbywaniu się zielonych intruzów niezbędne okażą się profesjonalne maszyny do pielęgnacji trawy. Pośród nich najskuteczniejsze w walce z chwastami będą kosiarki do koszenia sporych połaci trawy, maszyny do odkurzania darni z pozostawionych źdźbeł, a także podcinarki darni. Maszyny takie można również wypożyczyć. W obręb świadczonych usług wchodzi także zakładanie trawnika oraz usługi agrotechniczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, skontaktuj się z profesjonalistami od pielęgnacji trawników.
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z zielonym dywanem, to i tak już jesteś zobowiązany do walki z chwastami (pamiętaj, że w zakładaniu trawnika możesz uzyskać profesjonalną pomoc). Zarówno nasiona trawy, jak i trawa z rolki wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża jeszcze przed aplikacją trawy. W obydwu przypadkach przestrzeń pod murawę powinna być nie tylko wyrównana i zagrabiona, ale też przede wszystkim odchwaszczona. Tego rodzaju profilaktyka na starcie wspomoże zapobieganiu rozplenianiu się niechcianych chwastów. Dlatego warto przyłożyć się do etapu przygotowania przestrzeni pod trawnik.
Nadeszła pora na podsumowanie dzisiejszego artykułu. Jeżeli chcesz pozbyć się chwastów na swoim trawniku, to przede wszystkim:
Mamy nadzieję, że lektura naszego artykułu pozwoliła Ci zyskać szerszą wiedzę w zakresie radzenia sobie z odchwaszczaniem trawników. A jeżeli wciąż chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co w trawie piszczy…
Zobacz także:
Przeczytaj także:
Wertykulacja trawnika – kiedy i jak wertykulować trawnik?
Turkuć podjadek – jak się go pozbyć z ogrodu? Ratujemy trawnik!
Aeracja trawnika. Sprawdź, czemu jest niezbędna!
Nawożenie trawnika. Kompendium wiedzy o nawozach!
Jak zagęścić trawnik?
Jak i kiedy przeprowadzić piaskowanie trawnika?